تمدن خاکی

تمدن خاکی حاوی اسناد و اطلاعات دفاع مقدس به لحاظ تصویری (عکس و سند)، صوتی، متنی و نوشتاری است که هدف اصلی آن تبادل اطلاعات بین کاربران و دارندگان اسناد جنگ می باشد

تمدن خاکی

تمدن خاکی حاوی اسناد و اطلاعات دفاع مقدس به لحاظ تصویری (عکس و سند)، صوتی، متنی و نوشتاری است که هدف اصلی آن تبادل اطلاعات بین کاربران و دارندگان اسناد جنگ می باشد

اینجا محلی است برای تبادل تصاویر و فیلم‌های دفاع مقدس و ایرانِ معاصر.
ما این وبسایت رو زدیم تا تصاویرِ روزگارِ جبهه و جنگ بدینوسیله در معرضِ نمایشِ عموم و علاقمندان قرار گیرد. لطفاً جهت تبادلِ اطلاعات، مجموعه‌ی ما را یاری فرمائید.

کلمات کلیدی
پیوندهای روزانه

درسی از کلامِ آوینی

شنبه, ۸ فروردين ۱۳۹۴، ۱۲:۵۵ ق.ظ

َشهید آوینی

"عادت، ویرانگر ایمان است؛ چرا که میان عملِ ظاهر و حکمتِ باطنیِ آن عمل فاصله می‌اندازد و اعمال و اذکار و اوراد را از ارواح تهی می سازد."

1) فکر کردم به این «وبلاگ» عادت کردم. 

2) قبلاً فکر می‌کردم «وبلاگ» می‌تواند گلوی تشنه‌ی مرا سیراب کند.

3) حالا به این نتیجه رسیدم که اعمال و اذکار و اورادِ این وبلاگ، مرا از روح تهی ساخته است. (این اعمال و اذکار و اوراد، محتاجِ به روح و حیاتی است که باید در من دمیده شود)

4) بنابراین روزی بیش از یک ساعت وقت نخواهم گذاشت؛ مگر این‌که تکلیفی بیش از این یک ساعت بر دوشم احساس کنم.

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

 • Mohammad Abbasi

نظرات  (۶)

سلام اقای راوی
به خاطر احساس مسئولیت تون واقعا ازتون ممنونم
ولی چه تکلیفی بزرگتر از این که شما یکی از بازمانده های اون دوران هستید و می تونید به ماها کمک کنید تا با خیلی از واقعیات برامون روشن شه و خیلی از ابهامات مون برطرف بشه. ما تازه دل مون رو خوش کرده بودیم که یه نفر پیدا شده که به جای اینکه از بیاد فقط از خاطرات جبهه تعریف کنه و توجه ما رو به ظواهر جنگ معطوف کنه، خیلی خوب مسائل رو تحلیل می کنه و سعی در روشنگری و بیان مفاهیم باطنی و اساسی که باید بهشون توجه بشه، داره. اینکه زیر بعضی مظالب کامنت نوشته نمیشه به این مفهوم نیست که خواننده نداره و یا اون مطلب جذابیت نداشته.مطمئن باشید این مطالب خیلی خوب تون هم طرفدار داره و هم به خیلی از ما کمک می کنه. یادتون باشه نسل ما به افرادی مثل شما نیاز داره. پس باانگیزه به رسالت تون ادامه بدید
متشکرم
یا حق
پاسخ:
اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم
با عرض سلام، ادب و احترام
1) لطفاً مثل همین دفعه هر از چند گاهی مرا راهنمائی و ارشاد بفرمائید. انسان محتاجِ به ارشاد است.
2) شاید مطلبِ «درسی از کلامِ آوینی» به توضیحِ بیشتر نیاز دارد و آن اینکه این‌طور که حقیر برداشت کردم «عملِ ظاهر» و «حکمتِ باطنی» که شهید بزرگوار آوینی می‌فرماید باید در کنارِ هم باشد؛ چرا که «اعمال و اذکار و اوراد» باید سرشارِ از روح باشد. سیره و سنت اگر روحِ نبوی و جانِ علوی نداشته باشد ابن ملجم مرادی می‌سازد؛ داعش و النصره می‌سازد. ... خودِ این مطلب محتاجِ به چند جلسه صحبت است.
3) از وقتی که این وبلاگ راه افتاده احساس کردم نظمِ گذشته‌ی بایدها و نبایدهایم به هم ریخته؛ ...
4) در آخر مطلبی از وصیتنامه‌ی شهید «بهروز مشتاقی» انتخاب کردم که هدیه‌ای باشد برای شما و همه‌ی خوانندگانِ محترمِ «تمدنِ خاکی»:
"و شما ای عزیزان اگر می‌خواهید از ادامه دهندگان واقعی راهِ شهیدان باشید و سعادت آخرت خود را تضمین کنید جز این نیست که باید کار و زندگی خودتان را با وظیفه‌ای که خداوند برای شما مشخص کرده تنظیم کنید و زندگی را بر اساس وظیفه‌ای که دارید به پیش ببرید. ... و تنها چیزی که در آن دنیا می‌تواند انسان را سعادتمند کند اعمال صالح با نیت پاک بر اساس وظیفه است. چه بسا که انسان کارهای خود را با نیت پاک انجام دهد ولی آن کار وظیفه‌اش در آن زمان نبوده است."
بسم الله الرحمن الرحیم
سلام علیکم
بنده تقریبا متوجه منظور شما شدم.
ان شا الله خدا به همه ی ما توفیق زندگی تکلیف مدار را عنایت کند.
ما نیز ان شا الله از آن یک ساعت زمانی که توسط شما برای این وبلاگ صرف خواهد شد، نهایت استفاده را خواهیم کرد.
یا زهرا(س)
پاسخ:
و علیکم السلام و رحمه الله
پیوسته شرمنده‌ی الطاف شما بزرگواران هستم.
 • دکترعلی شریعتی
 • نمیدانم پس از مرگم چه خواهد شد؟

  نمیخواهم بدانم کوزه‌گر از خاک اندامم

  چه خواهد ساخت؟

  ولی بسیار مشتاقم،

  که از خاک گلویم سوتکی سازد.

  گلویم سوتکی باشد بدست کودکی گستاخ و بازیگوش

  و او یکریز و پی در پی،

  دَم گرم ِخوشش را بر گلویم سخت بفشارد،

  و خواب ِخفتگان خفته را آشفته تر سازد.

  بدینسان بشکند در من،

  سکوت مرگبارم را...
  إن شاالله که ما نسل جوان هرچه زودتر از خواب بیدار شیم، بادعای شما...

  سلام علیکم

  بنده خیلی کوچکتر از اون هستم که بخوام  نظری بدم راجع به صحبت شهید سید مرتضی اوینی ...

  اما از برخی از علما شنیده بودم که میفرمودند عادت کردن بد نیست شاید اصلا یکی از امداد های الهی باشد و مثالی که میزدند این بود که انسانی که میخواهد شروع کند به نماز شب خواندن  ابتدا برایش مشکل است اما کم کم خدا امداد میکند و برایش عادت میشود و هر شب شاید برحسب عادت از خواب سر موعد بیدار شود. و در کل اینجور استنباط کردم که نه تنها برخی عادت ها بد نیست بلکه عادت خوب خوب هم هست اما مهم این است که انسان در هنگام انجام عملی که به ان عادت کرده هوشیار باشد و آن عمل را تنها برای رضای خدا انجام دهد و نه به خاطر عادتی که کرده.

  با توجه به این شنیده هایم کمی دجار تناقض شده ام ،لطفا راهنمایی بفرمایید.

  پاسخ:
  اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم
  بسم الله الرحمن الرحیم
  و علیکم السلام و رحمه الله
  سپاسگزارم از این که در مطالبِ وبلاگ اگر جای شبهه‌ای باشد، شما بزرگواران توضیح می‌فرمائید.
  منظور از آن «عادت» که مد نظرِ سید شهیدانِ اهل قلم هست، عادتِ بی روح و فارغ از حیات معنوی است. و گر نه قدم زدن و گام از گام بر داشتن هم یک جور عادت است؛ منتها اگر در «صراطِ مستقیم» و «فی سبیل الله» باشد، به سمتِ کمال است و مطلوب.
  بنده هم در مطلبی که ذیلِ موضوعِ «درسی از کلامِ آوینی» آمده بود، خودم را خالی از آن روحِ بایسته‌ای دیدم که شهید آوینی بدان اشارت فرموده بودند؛ که اگر نباشد عادت است و میانِ «عملِ ظاهر» و «حکمتِ باطنی» فاصله می‌اندازد.
  خدا کند که حرف و عملِ ما دارای آن روح الهی و توأمِ با اخلاص باشد. الهی آمین

  بسم الله الرحمن الرحیم

  ضمن تشکر از جنابعالی به خاطر پاسخ تان

  یک سوال دیگری هم داشتم

  اگر ممکن است مفهوم تمدن خاکی را نیز توضیح دهید به دلیل اینکه لااقل برای خود بنده معنا های متفاوتی قابل تصور است مثلا آیا منظور من و امثال من هستیم که در بند این خاک اسیر هستیم یا منظور تمدن آن انسان هایی که با رفتار بی آلایش و با صفا و خاکی خودشان آن مسیر آسمان و قرب الی الله را رفتند و رسیدند به آن مقعد صدق عند ملیک مقتدر؟منظور از خاکی چیست ؟

  البته اگر مغموض ماندن این مفهوم مد نظرتان نیست...

  یا زهرا (س)

  پاسخ:
  بسم الله الرحمن الرحیم
  حضرتعالی یکی از ملحوظاتِ این مفهوم را آشکار فرمودید؛ آنجا که نوشته بودید: "منظور آن انسان‌هایی است که با رفتار بی‌آلایش و با صفا و خاکی خودشان آن مسیر آسمان و قرب الی‌الله را رفتند و رسیدند به آن مقعد صدق عند ملیک مقتدر"

 • خادم الحسین بنی فاطمه
 • سلامک برادر
  انشا الله همه ما بتونیم اون تکلیفی رو که به دوشمون هست به نحو احسن انجام بدیم
  انشا الله تو این راه به ما هم کمک بشه از طرف همون خوبایی که به اونا اعتقاد داریم
  خدا ما رو شرمنده ذبی الحقوق خودمون نکنه
  التماس دعا
  یاعلی مدد

  ارسال نظر

  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
  تجدید کد امنیتی